تولید محتوای گرافیکی

دستیابی به مخاطبان و جلب نظر آن‌ها همیشه کار ساده‌ای نیست. بازاریابان محتوایی با طراحی استراتژی‌های مختلف و به کارگیری نقشه‌های متعدد سعی می‌کنند مخاطبان بیشتری را جذب کرده و برند خود را به دیگران معرفی کنند.
تولید محتوا اولین گام در مسیر جلب نظر مخاطب است. برای این که بتوانید مشتریان بیشتری داشته باشید باید بتوانید طیف وسیعی از محتواهای جذاب را برای مخاطبان خود تولید کنید. تولید محتوای گرافیکی یکی از مهم‌ترین ارکان استراتژی محتوایی است که باید از آن بهره برد. ما در این مطلب به تولید محتوای گرافیکی و انواع آن می‌پردازیم.

محتوای گرافیکی چیست؟

محتوای گرافیکی نمایش بصری یک شیء است. این نمایش بصری می‌تواند تصویری روی دیوار باشد یا نقاشی‌ای که روی کاغذ می‌کشید یا طرحی که توسط نرم‌افزارهای مرتبط در کامپیوتر خود طراحی کرده‌اید و ...
یک محتوای گرافیکی ابزاری است که ما به وسیله‌ی آن منظورمان را به‌صورت تصویری درمی‌آوریم و پیام‌مان را به شکلی ساده، خلاصه و قابل فهم به مخاطب منتقل می‌کنیم.
محتوای گرافیکی در واقع پیامی است که توسط متخصصان طراحی گرافیک به صورت بصری درآمده و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. به این ترتیب طولانی‌ترین پیام‌ها و محتواهای متنی با تبدیل شدن به تصاویر گرافیکی به خلاصه‌ترین و جذاب‌ترین شکل ممکن ارائه می‌شوند.

انواع محتوای گرافیکی

با توجه به هدفی که از طراحی گرافیکی دارید، انواع مختلفی از محتوای گرافیکی وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کنید.

 1. هویت بصری

هویت بصری همه‌ی آن چیزهایی است ک درباره‌ی یک مارک تجاری مطرح است. به یاد داشته باشید که مارک تجاری رابط بین کسب‌وکار و مخاطبان شماست و هویت بصری شما چیزی است که این رابطه را حفظ می‌کند.
گرافیک اساس هویت بصری برندهاست. درواقع این طراحی گرافیکی لوگو، ترکیب رنگ و شکل یک مارک است که باعث می‌شود مخاطب آن را بشناسد.
برای مثال کمتر کسی را پیدا می‌کنید که این ترکیب و چیدمان رنگ را ببیند و نام گوگل در ذهنش تداعی نشود.

 هویت بصری گوگل

 1. تبلیغات و بازاریابی

یکی دیگر از انواع محتوای گرافیکی آن دسته از طراحی‌ها هستند که به منظور بازاریابی و تبلیغات ایجاد می‌شوند. بیشتر محتواهای گرافیکی به این دسته تعلق دارند؛ محتواهایی که توسط گرافیست‌ها ساخته می‌شوند تا برند را به اهداف تجاری‌اش برسانند.
لیست زیر مهم‌ترین محتواهای گرافیکی مرتبط با تبلیغات و بازاریابی را نشان می‌دهد:

 • کارت‌پستال و بروشور
 • آگهی‌های مجلات و روزنامه‌ها
 • پوستر، بنر و بیلبورد
 • اینفوگرافیک
 • محتوای پاورپوینت
 • منوها
 • پست‌های گرافیکی شبکه‌های اجتماعی
 • تصاویر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها و ....

محتوای تصویری و طراحی‌های گرافیکی به دلیل جذابیت بصری زیاد قابلیت بیشتری در جذب مخاطب نسبت به محتوای متنی دارند.

 1. طراحی بسته‌بندی

بسته‌بندی راهی برای محافظت از محصولات است تا در فرایند حمل و نقل رسیدن به دست مشتری آسیب نبینند. با این حال بعضی از برندها از بسته‌بندی به عنوان تکنیکی استراتژیک در جهت رسیدن به اهداف بازاریابی خود استفاده می‌کنند. این برندها با طراحی‌های هدفمند گرافیکی برای بسته‌بندی محصولات خود، سعی می‌کنند با مخاطبان ارتباط ویژه و عمیق‌تری برقرار کنند.

 1. موشن‌گرافیک‌ها

موشن‌گرافیک‌ها همان تصاویر گرافیکی هستند که توسط انیماتورها به حرکت درمی‌آیند و حالت انیمیشنی پیدا می‌کنند.
به دلیل افزایش روزافزون محبوبیت محتوای ویدئویی در بین مردم، موشن‌گرافیک‌ها هم طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و از آن‌ها به عنوان محتواهایی تأثیرگذار و جذاب در استراتژی محتوایی بزرگ‌ترین شرکت‌ها و برندها استفاده می‌شود.
موشن‌گرافیک‌ها

تولید محتوای گرافیکی چه اهمیتی در استراتژی محتوای ما دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم محتوای گرافیکی ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط مؤثر با مخاطب است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا پیام‌های خود را به شکلی تأثیرگذار و البته جذاب به دیگران منتقل کنید. اگر هنوز قانع نشده‌اید عجله نکنید. ما در ادامه مهم‌ترین دلایل اهمیت محتوای گرافیکی را برای شما شرح می‌دهیم.

 1. محتوای گرافیکی خوب باعث می‌شود شما هم خوب به‌نظر بیایید.

ساده است. یک طراحی گرافیکی خوب کاری می‌کند شما هم خوب به نظر برسید. محتوای گرافیکی جذاب و زیبا باعث می‌شود تأثیر اولیه‌ی خوبی در ذهن مخاطبان‌تان بگذارید. این را فراموش نکنید که ما برای تأثیرگذاری بر مخاطبان‌مان زمان کمی داریم. از وقتی که کسی برای خواندن محتوای ما وارد وب‌سایت‌مان می‌شود، چیزی حدود سه ثانیه فرصت داریم تا نظرش را جلب کنیم و او را به ادامه دادن مطلب تشویق کنیم. بازاریابان محتوایی به این اصل «قانون ۳ ثانیه» می‌گویند.
یک محتوای گرافیکی باکیفیت کاری می‌کند تا مخاطب در بدو ورود نسبت به صفحه‌ی ما جلب شود و بخواهد زمان بیشتری را در آن بگذراند.

 1. محتوای گرافیکی شما را از دیگران متمایز می‌کند.

باید بدانید که تجارت‌های امروزی بسیار پررقابت‌اند و مردم حق انتخاب دارند. یکی از چیزهایی که باعث می‌شود از رقبای‌تان متمایز شوید، یکی از چیزهایی که باعث می‌شود مخاطب شما را انتخاب کند و در این رقابت پیروز شوید تولید محتوای گرافیکی خوب است.
انسان موجودی است که به شدت به ادراک بصری خود وابسته است. این وابستگی باعث می‌شود تا انسان ناخودآگاه جلب عناصر بصری شود و تصاویر را دوست بدارد. یک محتوای گرافیکی جذاب کاری می‌کند تا ذهن مخاطب با شما درگیر شود و هنگام انتخاب بین شما و رقبای‌تان، برندی را انتخاب کند که قوای بصری‌اش را بیشتر درگیر کرده.

 1. محتوای گرافیکی نشان‌دهنده‌ی حرفه‌ای بودن شماست.

همان‌طور که می‌دانید طراحی گرافیکی نقش به‌سزایی در فرایند تصمیم‌گیری مخاطبان دارد. وقتی طراحی گرافیکی قابل قبول و باکیفیتی دارید، مخاطب شما را برندی حرفه‌ای می‌بیند که می‌توان به آن اعتماد کرد.
مخاطبان دائماً در حال بررسی مارک‌های تجاری مختلف هستند. آن‌ها می‌خواهند برندهایی را پیدا کنند که آثار حرفه‌ای‌گری را در کارشان ببینند. تولید محتوای گرافیکی روشی است که با آن خودتان را به مخاطب عرضه می‌کنید و به او می‌گویید در کار خود خبره هستید و ارزش زمان و پول او را دارید.

 1. محتوای گرافیکی مفصل‌ترین ایده‌ها را برای شما خلاصه می‌کند.

دوست دارید چه ایده‌هایی را با مخاطبان‌تان در میان بگذارید؟ طراحی گرافیکی این ایده‌ها را به شکلی چشم‌نواز و ساده برای شما خلاصه می‌کند.
بنابراین اگر برای نوشتن از یک موضوع به دو صفحه مقاله نیاز داشته باشید، می‌توانید به جای آن با یک طراحی گرافیکی، تصویری را ایجاد کنید که حامل پیام همان دو صفحه متن در قالب یک محتوای تصویری باشد.
ممکن است مخاطبان شما وقت و حوصله‌ی خواندن دو صفحه متن را نداشته باشند. اما نگاه کردن به یک تصویر جذاب و گویا نه تنها وقت چندانی از مخاطب نمی‌گیرد، بلکه خستگی‌اش را در می‌برد و او را سر ذوق می‌آورد.

منابع:

 1. چه چیزی طراحی گرافیک را مهم می کند؟
 2. 8 نوع طراحی گرافیکی
 3. طراحی گرافیک
 4. نحوه انتخاب محتوای مناسب برای طراحی گرافیک در هر موضوعی