آموزش تولید محتوا | صفر تا صد تولید محتوا

تولید محتوای مناسب و باکیفیت رمز موفقیت در بازار محلی و جهانی و روشی تضمین‌شده برای پیشرفت کسب‌وکارهاست. اما برای بسیاری از تجارت‌های نوپا این یک سؤال اساسی است:
چه‌طور تولید محتوا کنم؟ 

برای تولید محتوا تنها به اندکی علاقه و آموزشی مناسب نیاز دارید. اگر دارید درباره تولید محتوا جست و جو می‌کنید، احتمالاً مورد اول را دارید. برای آموزش مناسب و کارآمد نیز لازم است در یک کلاس تولید محتوا شرکت کنید. ما در این مطلب مهم‌ترین اصول تولید محتوا را به شما یاد می‌دهیم. با یک محتوا همراه باشید. در این مطلب قرار است مسیر این فرایند حیاتی را قدم‌به‌قدم و به زبان ساده به شما نشان بدهیم.

اهمیت آموزش تولید محتوا

محتوا بیشترین تأثیر را بر روی تصمیم مخاطبان می‌گذارد و آنها را تشویق به تهیه و خرید خدمات و محصولات شرکت‌های مختلف می‌کند. انتشار محتوای کاربردی و سرگرم کننده می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر تعداد بازدید افراد و در نهایت تبدیل آنها به مشتری وفادار بگذارد. اهمیت آموزش تولید محتوا شامل موارد بسیاری می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌شود:  

 • هر کمپین بازاریابی دیجیتال بر اساس محتوا شکل می‌گیرد

اگر به دنبال راه اندازی کمپین‌های بازاریابی دیجیتال هستید، جالب است بدانید که برترین استراتژی‌ها از محتوای حرفه‌ای و تخصصی برخوردار هستند. بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو زمانی یک ‌سایت را در صدر صفحات نتایج گوگل و دیگر موتورهای جستجو نشان می‌دهد که محتوای صفحات سایت محتوای سئوپسند باشند و تخصصی نوشته شوند. هر چه محتوای سایت برای مخاطبان هدف جذاب‌تر و مفیدتر باشد، ترافیک ارگانیک سایت افزایش پیدا می‌کند و امکان دریافت تبلیغات بیشتر می‌شود. پست وبلاگی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، صفحاتی که بهینه سازی می‌شوند و کلمات کلیدی که در متن گنجانده شده‌اند، محتوای یک سایت را شکل می‌دهند. شما می‌توانید با آموزش تولید محتوا همانند یک کارشناس برای وب‌سایت‌های مختلف محتوا تولید کنید.

 • مخاطبان پیام برند را از محتوا دریافت می‌کنند

یکی دیگر از اهمیت‌های آموزش تولید محتوا را می‌توان در کسب مهارت انتقال پیام یک برند توسط محتوا دانست. محتوایی که به خوبی نوشته شده باشد به سادگی و بدون هیچ ابهامی می‌تواند پیام کسب و کارهای مختلف را به مخاطبانشان انتقال دهد. این نوع محتوا با پاسخ‌گویی به سوالات مشتریان بالقوه به آنها القا می‌کند که پاسخ‌ سوالاتشان را می‌توانند با تهیه محصولات و خدمات شرکت‌های مختلف بدست آورند. نحوه درک و انتقال پیام‌های کسب و کارها فقط از طریق آموزش تولید محتوا امکان پذیر است.

 اهمیت آموزش تولید محتوا

 • محتوای خوب نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد

تعداد دفعاتی که مخاطبان وارد سایت‌های مختلف می‌شوند به عنوان نرخ تبدیل شناخته می‌شوند. این تبدیل‌ها دقیقا چیزی هستند که می‌توانند به رشد و ارتقای کسب و کارهای کمک کنند. به همین دلیل متخصصان بازاریابی دیجیتال تولید محتوا را به عنوان اولین گام به دست آوردن و افزایش نرخ تبدیل معرفی می‌کنند. با حضور در کلاس‌های آنلاین و یا حضوری آموزش تولید محتوا می‌توانید با تولید محتوای سرگرم کننده، آموزشی و روان افراد بیشتری را دعوت به بازدید چندین و چند باره سایت‌ها کنید.

 • محتوای جذاب تعامل را در رسانه‌های اجتماعی افزایش می‌دهد

ایجاد محتوایی که قابلیت اشتراک گذاری در کانال‌های مختلف را داشته باشد بسیار پیچیده و دشوار است. اما در صورت دستیابی به چنین محتوایی تنها کافی است با ایجاد لینک مخاطبان را تشویق به مشاهده محتوا در رسانه‌ها و کانال‌های مختلف کنند. به عنوان مثال، کسب و کاری در اینستاگرام فعالیت بیشتری دارد می‌تواند با اشتراک گذاری لینک سایت خود با مخاطبانش بازدید از سایتش را افزایش دهد. آموزش تولید محتوا به ما می‌آموزد چه قسمت‌هایی از یک محتوای وبلاگ را از متن جدا کنیم و در فضاهایی که در آنها محدودیت کارکتر وجود دارد، به اشتراک بگذاریم و در نهایت مخاطبان را تشویق به مطالعه کل متن در سایت کنیم.

 • قدرت برندها در محتوا منعکس می‌شود

شما در دوره‌های آموزش تولید محتوا یاد می‌گیرید که چگونه تخصص و توان برند را در محتوا نمایان کنید. به عنوان مثال، تشخیص اینکه چه نوع محتوایی می‌تواند برای چه کسب و کاری بیشترین نتیجه را حاصل کند باید توسط کارشناس تولید محتوا تعیین شود. اگر برای محصولات ارگانیک مراقبت از پوست و مو محتوا تولید می‌کنید، لازم است محتوا به مزایا و ویژگی‌های محصولات اشاره کند، عوارض جانبی آنها را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت میزان و نحوه استفاده از آنها را توضیح دهد.

اهمیت آموزش تولید محتوا 

پیش نیاز آموزش تولید محتوا

قبل از آنکه به پیش نیاز آموزش تولید محتوا بپردازیم، بهتر است تولید کننده محتوا را توضیح دهیم. تولید کننده محتوا یا کارشناس تولید محتوا به شخصی گفته می‌شود که مسئول ایده پردازی و خلق محتوا است. این شخص باید به درک درستی از اهداف کسب و کار مورد نظر برسد و بر اساس آنها محتوای کاربرپسند و جذاب را تولید کند. محتوای کاربرپسند به محتوایی اطلاق می‌شود که به سادگی توجه کاربران را به خود جلب می‌کند و آنها را به سمت سایت هدایت می‌کند. کارشناسان تولید محتوا از الگوریتم‌های پلتفرم‌ها و رسانه‌های اجتماعی مختلف آگاهی دارند و محتوا را بر اساس آخرین نسخه‌های این الگوریتم‌ها تولید می‌کنند. تولید کنندگان محتوا که در حقیق بازاریابان محتوا هستند می‌توانند بیشترین تأثیر را بر رشد و موفقیت کسب و کارها ایفا کنند.

با وجود اینکه برای حضور در کلاس‌های آنلاین و حضوری تولید محتوا هیچ پیش نیاز خاصی وجود ندارد، اما داشتن مهارت‌هایی که در ادامه برای شما گردآوری شده‌اند می‌توانند پیشرفت شما را در تولید محتوا تضمین کنند:

 • مهارت سرچ و تحقیق

شما باید به عنوان یک تولید کننده محتوا بتوانید کلمات کلیدی کسب و کارهای مختلف را پیدا کنید و آنها را در گوگل و دیگر موتورهای جستجو سرچ کنید. در این صورت به سایت‌ها و منابع دست اول دسترسی پیدا خواهید کرد، تولید محتوای به‌روز و کاربردی برای شما ساده می‌شود که در نهایت مخاطبان محتواهای شما افزایش پیدا می‌کنند.

 • شناسایی مخاطبان هدف

تعیین مخاطبان هدف تأثیر محتوای شما را بر افراد بیشتر می‌کند. به عنوان مثال، اگر برای یک شرکت آرایشی و بهداشتی تولید محتوا می‌کنید که بیشتر محصولات آن محصولات درمانی و مراقبتی است، می‌توانید به راحتی مخاطبان هدفتان را مشخص کنید. در این حالت مخاطبان شما خانم‌هایی هستند که توان یا استقلال مالی خرید محصولات غیرضروری را دارند، از دوره نوجوانی گذشته‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سلامت پوست و مو برای‌شان اهمیت فراوانی دارد. با این تفاسیر شما باید برای خانم‌های بالای ۳۵ سال تا ۶۵ سال به تولید محتوا بپردازید.

 • مهارت‌های نوشتاری

از مهمترین مهارت‌هایی که می‌توانند محتوای تولید شده توسط شما را متحول کنند، مهارت‌های ویرایش، استفاده از نرم افزار ورد، استفاده از نرم افزارهای برنامه ریزی بر اساس مناسبت‌ها، تعهد به میزان محتوای مورد نیاز و استفاده از نرم افزارهای دستور زبان مهارت‌هایی هستند که می‌توانند موفیقت تولید کننده محتوا را تضمین کنند.

پیش نیاز آموزش تولید محتوا 

مراحل تولید محتوا: آموزش گام‌به‌گام تولید محتوا

اگر به تولید محتوا علاقه‌مند شده‌اید و قصد دارید در دوره‌های آموزشی شرکت کنید، شاید برای‌تان سوال پیش آمده باشد که در این کلاس‌های چه مواردی درس داده می‌شود.

قدم اول: هدف‌تان را از  تولید محتوا معلوم کنید.

هدف‌گذاری یکی از اصلی‌ترین مراحل تولید محتواست. این مرحله به شما کمک می‌کند تا بفهمید اصلاً برای چه تولید محتوا می‌کنید. تعیین هدف در واقع ترسیم افق انتظاری است که گام برداشتن در مسیر را برای‌تان آسان‌تر می‌کند.

 • آیا هدف شما از تولید یک محتوا افزایش رتبه‌ی سایت‌تان در موتورهای جستجوست؟
 • آیا می‌خواهید به مخاطبتان آموزش خاصی بدهید؟
 • آیا می‌خواهید مخاطب جدید پیدا کنید؟
 • آیا هدف شما افزایش درآمد است؟

استراتژی تولید محتوا برای هریک از هدف‌هایی که نام بردیم با دیگری متفاوت است. بنابراین لازم است پیش از شروع کار فکر کنید «برای چه می‌خواهم این محتوا را بسازم؟»

قدم دوم: مخاطب‌تان را بشناسید.

برای اینکه بتوانید اثرگذار باشید، باید بدانید برای چه‌کسانی محتوا درست می‌کنید. به خدماتی که ارائه می‌دهید یا محصولی که می‌فروشید فکر کنید. چه‌ کسانی پتانسیل استفاده از خدمات و محصولات شما را دارند؟ برای این کار باید:

 1. درباره‌ی گروه مخاطب‌تان تحقیق کنید. برای مثال باد ببینید که:
 • مخاطبان شما در چه گروه سنی قرار دارند؟
 • جنسیت‌شان چیست؟
 • میزان تحصیلات‌شان به‌طور میانگین چه‌قدر است؟
 1. خودتان را جای آن‌ها بگذارید و دنیا را از دریچه‌ی چشم‌شان ببینید.
 2. پرسونای مخاطب را بررسی کنید.
 3. ترجیحات، سلایق، رفتار، علاقه‌مندی‌ها، نیازها و مشکلات گروه مخاطب را پیش‌بینی کنید.

اگر تکلیف شما با گروه مخاطب روشن باشد، احتمال جلب نظر آن‌ها و خوردن تیرتان به هدف بالاتر می‌رود.

قدم دوم: مخاطب‌تان را بشناسید. 

قدم سوم: برای تولید محتوا اطلاعات جمع‌آوری کنید.

جمع آوری اطلاعات یکی از مهم ترین گام‌ها در تولید محتوا محسوب می‌شود. اگر قرار باشد شما به عنوان کارشناس تولید کننده محتوا برای موضوعی که هیچ اطلاعاتی از آن ندارید مطلبی تهیه کنید، لازم است تا می‌توانید اطلاعات کسب کنید. علاوه بر این باید مشخص کنید که چه افرادی قرار است مطلب شما را مطالعه کنند و هدف اصلی سایت فروش است یا اطلاع رسانی. این کار به شما کمک می‌کند با پاسخگویی به سوالات مخاطبان خاص خود آنها را جذب محتواهای دیگر وب‌سایت کنید

قدم چهارم: موضوعات وبلاگ‌ها را با دقت بررسی کنید.

اگر قرار است برای سایتی تولید محتوا کنید که پیش از این بر روی آن محتوا منتشر شده است، لازم است محتوای پیشین آن مورد بررسی قرار بگیرد. از عناوین گرفته میزان کوتاه و بلندی جملات، این‌ها عواملی هستند که باید توسط تولید کننده محتوا بررسی شوند. در این صورت، اگر محتوای پیشین بازخورد مناسبی گرفته است، شما می‌توانید همان رویه را ادامه دهید. اگر محتواهای پیشین تأثیر چندانی روی مخاطبان نگذاشته‌اند و حتی باعث از دست دادن مخاطبان شده‌اند، لازم است برای خلق محتوای تأثیرگذار اقدام کنید.

قدم پنجم: با اعضای تیم تولید محتوا ایده‌پردازی و هم‌فکری کنید.

حالا که می‌دانید چرا و برای چه‌کسی می‌خواهید محتوا تولید کنید وقت آن است که با اعضای گروه‌تان بنشینید و درباره‌ی ایده‌های‌تان بحث و هم‌فکری کنید. درمورد موضوع محتوایی که می‌خواهید تولید کنید و چگونگی هم‌سو کردن آن با هدف و مخاطبتان تحقیق و گفت‌وگو کنید. کدام ایده خوب به‌نظر می‌رسد؟ کدام ایده باتوجه به اهداف تجاری شما منطقی نیست؟

ایده‌های زیادی ردوبدل خواهند شد. اما به‌عنوان سرپرست تیم تولید محتوا، این وظیفه‌ی شماست که بهترین ایده را انتخاب کنید. حالا نوبت آن رسیده تا ایده‌ی اصلی را براساس نیاز مخاطب بسط و گسترش دهید و به نمایی کلی از موضوع محتوای‌تان برسید.

قدم پنجم: با اعضای تیم تولید محتوا ایده‌پردازی و هم‌فکری کنید. 

قدم ششم: منابع را گردآوری و درباره‌ی موضوع تحقیق کنید.

استفاده از منبع مناسب و جمع‌آوری اطلاعات صحیح و معتبر از ملزومات یک تولید محتوای باکیفیت است. دادن اطلاعات ناموثق و بی‌اساس نه‌تنها خواننده را نسبت به شما بی‌اعتماد می‌کند، بلکه در رنکینگ سایت شما هم اثر بسیار بدی خواهد گذاشت. پس پیش از شروع گردآوری اطلاعات و نوشتن محتوا از صحت و سقم اطلاعات و معتبر بودن منابع‌تان مطمئن شوید.

قدم هفتم: محتوای رقبا را تحلیل کنید.

حتماً می‌دانید که شما تنها تولیدکننده‌ی یک محصول در بازار محلی و جهانی نیستید. برندهای بسیاری محصول یا خدماتی مشابه شما ارائه می‌کنند. باید هشیار باشید. تجزیه‌وتحلیل فعالیت رقبا یکی از اصول بازاریابی محتواست. مراقب باشید! این‌جای ماجرا کمی حساس است. ممکن است موقع آنالیز، نظرتان به استراتژی، اطلاعات و محتواهای رقبای‌تان جلب شود. دقت کنید به دام کپی‌کاری نیفتید. اگر استراتژی دیگران را دنبال کنید نمی‌توانید انتظار داشته باشید موفق شوید. وقتی بدانید چه‌چیزی در استراتژی توید محتوا برای رقبای‌تان مهم است، می‌توانید از آن الهام بگیرید تا محتوای بهتری برای خودتان بسازید.

قدم هشتم: برنامه‌ریزی کنید.

بعد از گذراندن مراحل بالا، باید برای مسیری که می‌خواهید در پیش بگیرید، برنامه‌ریزی کنید.

 • برای مسیرتان نقشه‌ی راه ترسیم کنید
  این مرحله شبیه پیش‌تولید یک فیلم سینمایی است. نقشه‌ی راه نقاط ابتدا و انتهای مسیر را معین می‌کند. در این مرحله نیاز دارید تا مسیر سفرتان را پیش‌بینی کنید، موانع را بسنجید و تجهیزات لازم برای مقابله با آن‌ها را تهیه کنید.
 • یک جدول زمان‌بندی درست کنید
  این یک تقویم است که برای هریک از مراحل کار تولید محتوا زمان مورد نیاز و موعد تحویل را تعیین می‌کند. نظم یکی از ملزومات جلب اعتماد و موفقیت است و این جدول به منظم و متعهد کار کردن‌تان کمک می‌کند. تهیه‌ی جدول زمان‌بندی هم برای شما و هم برای مشتری‌های‌تان مفید است.

قدم نهم: برای انتشار محتوا قالب مناسب پیدا کنید.

چه نوع محتوایی برای موضوع انتخابی شما و رسیدن به هدف‌تان مناسب‌تر است؟

 • محتوای متنی؟
 • محتوای صوتی؟
 • محتوای ویدئویی؟

باتوجه به هدفی که در ابتدا تعیین کرده‌اید و استراتژی‌تان برای رسیدن به آن هدف لازم است یکی از انواع محتوا را انتخاب کنید. شاید لازم باشد از ترکیب دو یا حتی هرسه‌نوع محتوای یاد شده استفاده کنید. اصلاً خودتان را محدود نکنید. هرچه برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه‌تان لازم دارید انجام بدهید.

قدم دهم: برای انتشار محتوا کانال مناسب انتخاب کنید.

این‌که محتوای تولیدشده‌ی شما از طریق چه پلتفرمی منتشر شود تصمیمی است که تماماً به‌عهده‌ی خود شماست. وب‌سایت، وبلاگ، روزنامه، تلوزیون، شبکه‌های اجتماعی... کدام‌یک از این پلتفرم‌ها برای انتشار محتوای شما و بهتردیده‌شدن آن مناسب‌تر است؟ همان را انتخاب کنید.

قدم دهم: برای انتشار محتوا کانال مناسب انتخاب کنید. 

قدم یازدهم: تولید محتوا را آغاز کنید.

حالا وقت آن رسیده تمام داده‌ها، استراتژی‌ها، جدول زمان‌بندی و ... کنار هم قرار بگیرند تا محتوا تولید شود. نویسنده باید ایده‌‌های تأییدشده، موضوع مورد نظر و اطلاعات گردآوری شده را روی کاغذ بیاورد. نوشتن پایه و اساس این مرحله است.
در مرحله‌ی بعد لازم است باتوجه قالب مورد نظر، محتوای شما با یک طراحی قابل قبول، ظاهر زیبایی به‌خود بگیرد. این طراحی می‌تواند طراحی گرافیکی تصویر پست اینستاگرام، قالب یک وب‌سایت، صفحه‌بندی روزنامه و مجله، طراحی جلوه‌های بصری ویدئویی یا جلوه‌های صوتی یک پادکست باشد.

قدم دوازدهم: مطلب را ویرایش کنید.

هر متنی در هر قالبی که باشد باید مورد بازبینی و ویرایش قرار بگیرد. این ویرایش می‌تواند شامل ویراستاری متن و تصحیح غلط‌های متنی و زبانی، بررسی تناسب محتوا و هدف مورد نظر، تدوین صوتی یا تدوین ویدئویی باشد.

قدم سیزدهم: مطلب را منطبق با اصول سئو بهینه‌سازی کنید.

هر محتوا قبل از انتشار باید توسط کارشناسان سئو مورد بازنگری قرار بگیرد تا مطمئن شوید در بررسی موتورهای جست‌وجو جایگاه قابل قبولی به‌دست خواهید آورد.

قدم چهاردهم: محتوا را منتشر کنید.

در این مرحله دیگه وقت آن می‌رسد که محتوای خود را منتشر کنید.

قدم پانزدهم: مشکلات احتمالی را مدیریت کنید.

نگران نباشید. مستندسازی و پیگیری مداوم مراحل تولید محتوا احتمال بروز مشکل را کم می‌کند و سرعت مقابله با آن را بالا می‌برد. اما هم‌چنان نباید احتمال وجود این مشکلات را نادیده یا دست‌کم بگیرید. مشکلاتی مثل نقض حریم خصوصی، افترا، کپی‌رایت و سرقت ادبی از رایج‌ترین مشکلات احتمالی تولید محتوا هستند.

قدم شانزدهم: بازخورد و نتیجه را پس از انتشار محتوا بررسی کنید.

حالا که محتوای شما با قالب درست و بر روی پلتفرم مناسبی منتشر شده باید منتظر بمانید تا مخاطبان‌تان آن را ببیند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. تحلیل و بررسی نتایج پس از انتشار به شما کمک می‌کند تا با ضعف‌ها و قوت‌های کارتان مواجه شوید. نقاط قوت‌تان را تقویت کنید، ضعف‌های‌تان را برطرف کنید و برای ورود به پروژه‌های بعدی آماده‌تر و قدرتمندتر شوید.

 قدم شانزدهم: بازخورد و نتیجه را پس از انتشار محتوا بررسی کنید.

اهمیت آنالیز و بررسی محتوا پس از انتشارچیست؟

از مهمترین مواردی که نشان از اهمیت آنالیز و بررسی محتوا پس از انتشار دارند، می‌توان به میزان ارتباط محتوا با مخاطبان و امکان تجزیه و تحلیل کمیت و کیفیت محتوا اشاره کرد. علاوه بر آنالیز و بررسی محتوا پس از انتشار به شما در زمینه‌های زیر کمک می‌کند:

 • شناسایی بهتر مخاطبان هدف
  شما می‌توانید با بررسی میزان تأثیر گذاری بر مخاطبان هدف تعیین کنید که این رویه تولید محتوا را ادامه می‌دهید و یا در گروه بندی مخاطبان اشتباه کرده‌‌اید و لازم است برای تشخیص آنها از نرم افزارها و ابزارهای دیجیتال استفاده کنید. اگر میزان تأثیر گذاری محتوای شما پس از انتشار پایین است، لازم است سبک و لحن محتوا را تغییر دهید.
 • حفظ مشتری
  جذب مشتری‌ بالقوه و تغییر آن به یک مشتری وفادار هدف اصلی تولید کننده محتوا است. اگر محتوای شما نتواند مشتری را برای مدت زیادی به خود جذب کند، مشتری به سمت برندهای دیگر جلب می‌شود. شما می‌توانید با آنالیز و بررسی محتوا پس از انتشار میزان تعامل با مشتریان خود را زیر نظر داشته باشید و در صورت مشاهده کاهش تعامل محتوای خود را تغییر دهید.

با ورود به عصر دیجیتال، محتوا و تولید محتوا ضروری‌ترین بخش استراتژی‌های بازاریابی محسوب می‌شوند. به درستی می‌دانیم که تمامی وب‌سایت‌های فعال از فرم‌های مختلف محتوا مانند محتوای تصویری که شامل ویدیوها و عکس‌ها می‌شوند تا اینفوگرافیک‌ها و جداول، برای رساندن پیام خود به مخاطبانشان استفاده می‌کنند. پس وقت را تلف نکنید و یادگیری تولید محتوا را آغاز کنید.


می‌خواهید صفرتاصد تولید محتوا را از باسابقه‌ترین تولیدکنندگان محتوا یاد بگیرید؟

 آموزش تولید محتوای متنی برای سایت را همین حالا با ما شروع کنید و صفرتاصد تولید محتوای حرفه‌ای را از بر شوید.

نوشتن دیدگاه