هزینه تولید محتوا | قیمت تولید محتوا

یکی از سؤال‌های همیشگی استارتاپ‌ها و صاحبان مشاغل از ما این است که هزینه‌ی تولید محتوا چه‌قدر است؟
آژانس‌های بازاریابی محتوا مختلف براساس خدمات، پشتیبانی و البته انصاف‌شان تعرفه‌های مختلفی را برای تولید محتوا به مشتری اعلام می‌کنند.

اما از کجا بدانیم این هزینه‌ها بر چه اساس اعلام می‌شوند تا بتوانیم از پرداخت بیش از اندازه و غیر منطقی جلوگیری کنیم؟
به‌طور کلی هزینه‌ی تولید محتوا تحت تأثیر عوامل خاصی تعیین می‌شود. دانستن این این عوامل به شما کمک می‌کند تا با دید بهتری اقدام به سفارش تولید محتوا کنید و بدانید برمبنای هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید توقع چه خدماتی را داشته باشید.

هزینه تولید محتوا براساس نوع محتوا

بسته به این که کدام‌یک از انواع محتوا را سفارش می‌دهید تعرفه‌ی تولید محتوا متفاوت خواهد بود.

  • محتوای متنی

هزینه‌ی محتوای متنی عموماً به ازای هر کلمه حساب می‌شود. با توجه به این که مطلب سفارشی شما چند کلمه باشد هزینه‌ی تولید محتوا برای شما متغیر خواهد بود.

  • محتوای تصویری

تعرفه برای محتوای تصویری کمی پیچیده‌تر است. محتوای تصویری انواع مختلفی دارد که تعرفه‌ی هزینه برای هرکدام با دیگری متفاوت است.
واضح است که هزینه‌ی عکاسی با هزینه‌ی ارائه‌ی تصاویر از پیش آماده شده متفاوت است. یا مثلاً برای محتوای اینفوگرافیک نمی‌توان هزینه‌ی واحدی درنظر گرفت. بسته به این‌که اینفوگرافیک سفارشی شما چه‌قدر پرکار یا کم‌کار باشد هزینه‌های متفاوتی خواهند داشت.

  • محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی نسبت به دیگر محتواها محتوای گران‌قیمتی است. به واسطه‌ی پیچیدگی فرایند تولید آن، تجهیزات تخصصی گران‌قیمت، نیروی کار بیشتر و زمان و انرژی بیشتری که نیاز دارد طبیعتاً نمی‌تواند ارزان باشد.
با توجه به هزینه‌ی نسبتاً بالای این محتوا اگر تصمیم به سفارش تولید محتوای ویدئویی گرفتید، بهتر است در ابتدا از شرکت مورد نظر نمونه‌ی کار بخواهید و درصورت تأیید کیفیت کار شرکت مورد نظر سفارش دهید.

  • محتوای صوتی

محتوای صوتی بیشتر در قالب پادکست تولید شده و از طریق رسانه‌های خاصی منتشر می‌شود. تولید پادکست هم نیازمند ابزار تخصصی ضبط و تدوین صداست و رسانه‌های انتشار پادکست هم عموماً رایگان نیستند. به همین دلیل تولید این محتوا هم نسبتاً هزینه‌بر است و تعرفه‌ی آن به سادگی محتوای متنی و تصویری تعیین نمی‌شود.

قیمت محتوا براساس موضوع محتوا

موضوع محتوا در تعیین قیمت محتوای شما بسیار حائذ اهمیت است. طبیعتاً تعرفه‌ی تولید محتوا برای موضوع‌های عمومی کم‌تر از موضوع‌های تخصصی است.
موضوع‌های تخصصی نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر و زمان و انرژی مضاعف هستند. به‌طور کلی هرچه‌قدر محتوای شما زمان‌برتر، پیچیده‌تر و تخصصی‌تر باشد هزینه‌ی تولید محتوا بالاتر می‌رود.

هزینه تولید محتوا در "یک محتوا" 

حقیقت این است که تولید محتوا مثل خرید یک کالا از فروشگاه نیست که تعرفه‌ای مشخص داشته باشد و بتوان با قطعیت برای آن قیمت در نظر گرفت.
هنگامی که می‌خواهید با آژانس‌های بازاریابی محتوایی قرارداد ببندید نه فریفته‌ی قیمت‌های بسیار پایین شوید (چون آسیب‌های محتوای بی‌کیفیت از نداشتن محتوا بیشتر است) و نه وارد بازی‌های تبلیغاتی کسانی شوید که سعی دارند کیفیت کارشان را با قیمت‌های نجومی به شما ثابت کنند.
ما در «یک محتوا» سعی می‌کنیم تا با توجه به نوع محتوا و سفارش شما خدمات محتوایی را با هزینه‌ای مناسب و منطقی به شما ارائه کنیم.

برای اطلاع از قیمت تولید محتوا میتوانید با مشاوران "یک محتوا" تماس حاصل فرمایید.