هزینه‌ی تولید پادکست

در دنیای امروز سرعت حرکت همه ‌چیز آن‌قدر زیاد شده که زمان بیش از هر موقعی حکم طلا را دارد. مدت‌هاست کاربران بسیاری به جای تایپ کردن، سوالات‌شان را به صورت صوتی از گوگل می‌پرسند. قابلیت سرچ صوتی گوگل حالا به یکی از محبوب‌ترین قابلیت‌ها تبدیل شده است.
وقتی کسی می‌خواهد با عجله خود را به جایی برساند، یا در فاصله‌ی استراحت کوتاه بین کارهای روزانه، کسی فرصت مطالعه و کتاب خواندن ندارد. دیدن ویدئو هم به خاطر درگیر کردن چشم و حافظه‌ی بصری، توجه زیادی می‌خواهد که در شرایط کمبود وقت، انتخاب مناسبی نیست.
ما به عنوان صاحبان کسب‌وکارها باید خودمان را با زندگی شلوغ و فشرده‌ی مخاطب مدرن امروز هماهنگ کنیم. اگر می‌خواهیم دیده شویم باید آن‌قدر منعطف باشیم که خدمات‌مان را در اوقات فراغت مخاطب جا بدهیم تا از قافله عقب نمانیم. خوب چه چیز منعطف‌تر از محتوای صوتی که در هر شرایطی بتوان از آن استفاده کرد؟ تولید محتوای صوتی (پادکست) یکی از مؤثرترین استراتژی‌های بازاریابی محتوایی است که در دستور کار شرکت‌ها و برندهای بسیاری در دنیا قرار گرفته.
با افزایش محبوبیت این محتوا بین مردم، تولید پادکست در کشور ما هم روز به روز بیشتر جای خود را پیدا می‌کند. از آن جا که تولید پادکست به صورت حرفه‌ای کاری وقت‌گیر و تخصصی است، بسیاری از برندها تولید محتوای صوتی خود را برون‌سپاری می‌کنند.
ما در «یک محتوا» آماده‌ایم تا با تیمی متشکل از متخصصان حوزه‌ی تولید محتوا، بهترین و باکیفیت‌ترین پادکست‌ها را برای شما تولید کنیم.

هزینه‌ی تولید یک پادکست چگونه تعیین می شود؟

برای این که به سوال جواب بدهیم لازم است اول ببینیم وقتی شما برای برون ‌سپاری تولید محتوای صوتی خود به ما مراجعه می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد.
در ابتدا طی جلساتی که همکاران ما با شما برگزار می‌کنند، ما و شما به درک مشترکی از هدف تولید پادکست می‌رسیم. طبیعتاً لازم است بدانیم حوزه‌ی کاری شما چیست و پادکست شما به چه هدفی تولید می‌شود. آیا پادکست شما یک پادکست سرگرم‌کننده است؟ آیا پادکستی آموزشی است؟ آیا می‌خواهید یک پادکست تخصصی داشته باشید و ... در اولین جلسات، ما و شما درباره‌ی شکل پادکست و محتوای آن به اتفاق نظر می‌رسیم.خوب در این مرحله بخشی از هزینه‌های تولید پادکست مشخص می‌شود. 

هزینه تولید پادکست به چه عواملی بستگی دارد؟

به‌طور کلی هر پادکست برای شروع نیاز به متنی دارد که توسط گوینده یا گویندگان خوانده شود. این متن توسط نویسندگان محتوای ما برای هر اپیزود پادکست شما به صورت اختصاصی نوشته می‌شود. بسته به این که موضوع پادکست شما موضوعی عمومی باشد یا تخصصی، هزینه‌ی نوشتن متن محتوای پادکست متفات خواهد بود. پادکست‌هایی با موضوعات عمومی هزینه‌ی کمتری نسبت به پادکست‌های تخصصی دارند.
یکی دیگر از فاکتورهایی که هزینه‌ی تمام‌شده‌ی یک پادکست را تعیین می‌کند این است که پادکست شما توسط چند گوینده میزبانی شود. با توجه به این که هر گوینده دستمزد مجزایی دارد، تعداد گویندگان پادکست شما تعیین کننده‌ی بخشی از هزینه‌ی آن است. پادکست‌هایی با میزبان‌های بیشتر هزینه‌های بالاتری دارند.
یکی دیگر از فاکتورهای تعیین کننده‌ی هزینه‌ی پادکست تجهیزات و امکانات ضبط پادکست است. بعضی از این تجهیزات برای کار ضروری هستند و وجودشان اجتناب‌ناپذیر است. اما بعضی دیگر به صورت اختصاصی و به درخواست مشتریان اضافه می‌شوند. وجود این تجهیزات تخصصی که تأثیر چشمگیری در افزایش کیفیت ضبط صدا دارند باعث می‌شود تا هزینه‌ی نهایی قدری بالاتر برود.
ما در جلساتی که با شما خواهیم داشت به این نتیجه می‌رسیم که بهتر است هر قسمت از پادکست چند دقیقه باشد. پادکست‌های بسیار کوتاه یا بسیار بلند نمی‌توانند آن‌طور که باید و شاید مخاطب را جلب کنند. پس لازم است بر اساس نیاز شما زمانی منطقی برای پادکست در نظر گرفت. طول مدت هر قسمت پادکست هم یکی از مؤلفه‌های تعیین کننده‌ی هزینه‌ی پادکست است.
تیم تولید پادکست «یک محتوا» بعد از جلسات متعدد بحث و همفکری، فرمت کلی پادکست شما را تعیین می‌کند، مناسب‌ترین گوینده یا گویندگان را برای شما انتخاب می‌کند، باکیفیت‌ترین تدارکات و تجهیزات لازم را تهیه می‌نماید و پادکست شما را در زمانی کوتاه، با کیفیتی عالی و هزینه‌ای منطقی در اختیار شما قرار می‌دهد.