تولید محتوای آشپزی

غذا یکی از اصلی‌ترین نیازهای بشر و از مهم‌ترین ارکان زندگی اوست. حالا دیگر آشپزها فقط افرادی نیستند که می‌توانند خوراکی‌های مختلف را به‌خوبی با هم ترکیب کنند. علم آشپزی در کنار علوم دیگری مثل روان‌شناسی، مردم‌شناسی، تاریخ و ... به آشپزها کمک کرده تا غذای خود را هرچه بیشتر به زندگی مردم سراسر دنیا پیوند دهند. همین مسئله برای درک ضرورت تولید محتوا در این زمینه کافی است. اگر نگاهی به صفحات معروف‌ترین آشپزهای دنیا در شبکه‌های اجتماعی بیندازید، می‌بینید که در دنیای مدرن امروز، آشپزها از کنج آشپزخانه به میان زندگی مردم آمده‌اند و با تولید محتوا، خود را به بخشی از تاریخ و فرهنگ کشورشان تبدیل کرده‌اند.

تولید محتوا آشپزی

اصول تولید محتوای آشپزی

فرض را بر این می‌گذاریم که شما یک آشپز حرفه‌ای هستید. تابه‌حال سایت‌های آشپزهای معروف دنیا را دیده‌اید؟ می‌دانید این افراد برای برندسازی شخصی‌شان چطور تولید محتوا می‌کنند و به چه اصولی پایبندند؟ ما در این قسمت به مهم‌ترین اصول بازاریابی و تولید محتوا برای آشپزی اشاره می‌کنیم:

 • در مورد موضوعات مختلف محتوا تولید کنید: فکر نکنید که یک آشپز فقط می‌تواند طرز تهیه‌ی غذاهایش را به دیگران بدهد. خودتان را به‌عنوان یک مرجع علمی و قابل اعتماد ببینید. پس درباره‌ی طبع غذاها، آداب غذا خوردن در رسوم و فرهنگ‌های مختلف، تأثیر غذا در سلامتی، دستور طبخ و خلاصه هرچیزی که به غذا مربوط می‌شود محتوا بنویسید.
 • با آشپزهایی از کشورهای مختلف همکاری کنید: همکاری و تعامل با سرآشپزهای معروف دنیا امکان تبادل فرهنگی را افزایش می‌دهد و شما را به نامی بین‌المللی تبدیل می‌کند. شاید لازم باشد در ابتدا با این آشپزها ارتباط بگیرید و بعد از آن ها بخواهید در تولید محتوا به هر صورتی با شما مشارکت کنند.
 • طیف گسترده‌ای از غذاها را آموزش دهید: یک محتوای آشپزی خوب به غذای کشور خاصی محدود نیست. این را به یاد داشته باشید که شما درست مثل یک سفیر فرهنگی، می‌توانید پیام‌آور فرهنگ‌های دیگر به مردم کشورتان باشید.
 • از تصاویر و ویدئوهای باکیفیت استفاده کنید: فراموش نکنید که در محتوای آشپزی، تصویر یکی از ارکان مهم محتواست و نقش به‌سزایی در جلب نظر مخاطب دارد.

اصول تولید محتوای آشپزی

چرا تولید محتوای آشپزی با یک محتوا

همکاری با گروهی از نویسندگان و بازاریابان محتوایی کاربلد و با تجربه به شما کمک می‌کند تا مسیر برندسازی شخصی‌تان را با گام‌هایی مطمئن طی کنید. گروه یک محتوا با همکاری نویسندگان متخصص در زمینه‌ی صنایع غذایی و همچنین عکاسان و طراحان گرافیکی باسلیقه و خبره، محتوایی اصیل، حرفه‌ای و به‌روز را تولید و در اختیار مخاطبان شما قرار می‌دهد. این محتوا بعد از تولید، توسط کارشناسان سئوی یک محتوا برای نمایش در صفحات برتر گوگل بهینه می‌شود تا به بهترین شکل در معرض دید مخاطبان شما قرار گیرد. تیم یک محتوا با برداشتن بار سنگین بازاریابی محتوایی و برندسازی از دوش شما، کاری می‌کند تا با خیال آسوده به امور روزمره و اهداف تجاری دیگرتان بپردازید و تمرکزتان را به‌جای تولید محتوا، بر ارتقاء مهارت‌ها و دانش آشپزی خود بگذارید.

چرا تولید محتوای آشپزی با یک محتوا

تخصص تولیدکنندگان محتوای آشپزی

وقتی می‌خواهید نویسنده یا نویسندگانی را برای فرایندهای تولید و بازاریابی محتوایی خود به‌کار بگیرید، باید به چه نکاتی توجه کنید؟ این افراد باید چه خصوصیات و تخصص‌هایی داشته باشند تا مسئولیت تولید محتوای شما را به بهترین شکل انجام دهند؟

 • آشنایی با آخرین متدهای بازاریابی محتوایی آشپزی
 • آشنایی با اصول برندسازی شخصی (پرسونال برندینگ)
 • تعیین پرسونای مخاطب و نوشتن محتوای مخاطب‌پسند
 • لحن‌سازی و داستان‌گویی
 • دانش گرافیکی برای استفاده‌ی هرچه بیشتر از رنگ و نور به منظور افزایش تأثیرگذاری محتوا
 • پیدا کردن پردرخواست‌ترین موضوعات حوزه‌ی آشپزی برای تولید محتوا
 • آشنایی با الگوریتم‌های تازه‌ی موتورهای جست‌وجو برای رتبه‌بندی سایت‌های آشپزی

cooking content production 4

مخاطبان تولید محتوای آشپزی

خوب رسیدیم به مهم‌ترین رکن تولید محتوا، یعنی مخاطبان آن. تولیدکننده‌ی محتوای شما پیش از شروع فرایند تولید محتوا باید مخاطبان شما را شناسایی کند. این‌ها افرادی هستند که تعیین می‌کنند شما چه محتوایی را در کدام پلتفرم تولید کنید و حتی در چه ساعتی از شبانه‌روز آن را منتشر کنید. مخاطبان محتوای آشپزی را در یکی از دسته‌های زیر می‌توان جا داد:

 • آشپزهای حرفه‌ای یا همکاران شما
 • متخصصان و کارشناسان تغذیه
 • مردم عادی و کسانی که به دنبال یاد گرفتن دستورهای پخت هستند
 • تیسترها و بلاگرهای حوزه‌ی آشپزی...

ما در یک محتوا با شناسایی تمامی این افراد و تعیین پرسونای دقیق آن‌ها بهترین موضوعات و بسترها را برای محتوای شما انتخاب می‌کنیم تا بتوانید به‌شکلی مؤثر با مخاطبان‌تان وارد تعامل شوید و به هدف‌های تجاری و مالی‌تان برسید.

مخاطبان تولید محتوای آشپزی

نمونه تولید محتوای آشپزی

«این‌که چه غذایی می‌خورید، ارتباط مستقیمی با مزاج و حتی خلق‌وخوی شما دارد. حتماً شما هم از مضرات خوردن غذاهایی با طبع سرد برای بدن شنیده‌اید. اما آیا واقعاً خوردن غذاهایی با طبع سرد برای همه‌ی افراد ضرر دارد؟ حقیقت این است که این یک قانون کلی است که برای همه‌ی افراد صدق نمی‌کند. بسته به مزاج شما، طبع غذایی که باید بخورید و طبع غذایی که برای‌تان ضرر دارد هم متفاوت است. اما چرا بیشتر آدم‌ها فکر می‌کنند که غذاهایی با طبع سرد برای بدن مضرند؟ غذاهایی با طبع سرد، جریان خون را در بدن کند و گرمای بدن را کاهش می‌دهند. این یک مکانیسم طبیعی برای دفع سموم بدن است بنابراین غذاهای سرد نه‌تنها مضر نیستند، که به‌سم‌زدایی از بدن ما کمک هم می‌کنند. اما اگر شما طبع سردی داشته باشید و در خوردن این غذاها افراط کنید، مشکلات مزاجی به سراغ‌تان می‌آیند، این همان‌جایی است که مضرات خوردن غذاهایی با طبع سرد خودشان را نشان می‌دهند.»