شرکت تولید محتوا

همه‌ی کسب‌وکارها وقت، توان، منابع و بودجه‌ی لازم برای تولید محتوا را ندارند. لزوم تولید محتوا متخصصان این حوزه را وا داشته تا به کمک چنین کسب‌وکارهایی بیایند. این جایی است که شرکت‌های تولید محتوا وارد عمل می‌شوند. این شرکت‌ها محتوای مورد نیاز چنین کسب و کارهایی را در ازای دریافت مبالغی تولید می‌کنند.
برای این‌که بدانید شرکت تولید محتوا دقیقاً چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند این مطلب را دنبال کنید.

شرکت تولید محتوا چیست؟

شرکت‌های تولید محتوا آژانس‌های خدماتی‌ای هستند که خدمات مربوط به بازاریابی محتوا را به‌طور همه‌جانبه پوشش می‌دهند. اگر شما صاحب شغلی هستید که بنا به هر دلیلی شخصاً امکان تولید محتوا برای کارتان را ندارید، می‌توانید از این شرکت‌ها کمک بگیرید.
این شرکت‌ها مجموعه‌ای از تیم‌های متخصص در زمینه‌ی تولید محتوا با نیروی کار متنوع و حرفه‌ای هستند که از راه‌های زیادی در زمینه‌ی بازاریابی محتوا به صاحبان مشاغل کمک می‌کنند. ایده‌پردازی کمپین‌های بازاریابی، راه‌اندازی و مدیریت سایت، تدوین استراتژی‌های بازاریابی، انجام تحقیقات میدانی، آنالیز روند تولید محتوا و ... از جمله خدماتی هستند که شرکت‌های تولید محتوا به شما ارائه می‌کنند.
آژانس‌های بازاریابی شرکای تجاری شما هستند که مجموعه‌ی کاملی از خدمات و سرویس‌های تخصصی بازاریابی حرفه‌ای را در اختیارتان می‌گذارند. در واقع این آژانس‌ها تقریباً هر انتظاری را که مشتری داشته باشد برآورده می‌کنند. درنتیجه لیست خدمات این شرکت‌ها می‌تواند تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند.

شرکت تولید محتوا چه کارهایی برای شما انجام می‌دهد؟

همان‌طور که پیش از این گفتیم، شرکت‌های تولید محتوا آژانس‌های بازاریابی دیجیتالی هستند که کلیه‌ی خدمات این حوزه را به‌صورت یک‌جا یا تکی به مشتریان ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها مجهز به نیروهای کار ماهری در تمامی زمینه‌های مرتبط هستند؛ از نویسنده گرفته تا ویراستار، مشاور، استراتژیست محتوا، مدیر پروژه، فیلم‌بردار، تدوین‌گر، بازاریاب محتوا، متخصص فناوری اطلاعات، طراح، گرافیست، فروشنده، مدیر حسابرسی و ...
همین گستردگی نیروی کاری به خدماتی که این شرکت‌ها می‌دهند هم قابل تعمیم است.

 • راه‌اندازی و مدیریت سایت

وب‌سایت یکی از مهم‌ترین ضروریات یک برند برای ارتباط با مخاطب است. متخصصان شرکت‌های تولید محتوا صفر تا صد یک وب‌سایت را مطابق با سلیقه و نیاز شما طراحی، راه‌اندازی و مدیریت می‌کنند.

 • ایده‌پردازی

یکی از اولین گام‌های تولید محتوا ایده‌پردازی درباره‌ی محتوایی است که قرار است تولید شود. تیم تولید محتوای این شرکت‌ها طی جلساتی که با شما به‌عنوان صاحب برند برگزار می‌کنند، درباره‌ی اهداف تجاری شما به نتیجه رسیده و بر اساس آن، ایده‌ها و موضوعاتی را درنظر می‌گیرند. این ایده‌ها حاصل هم‌فکری جمعی از متخصصان حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ و شما خواهد بود.

 • تولید محتوای نوشتاری

نویسندگان این شرکت‌ها بعد از رسیدن به ایده‌ی مورد نظر و تأیید موضوع، دست به کار تحقیق و گردآوری منابع می‌شوند تا محتوای نوشتاری شما را تولید کنند.
طیف گسترده‌ای از محتواهای نوشتاری از مقاله، پست وبلاگ، کتاب الکترونیکی، لیست‌ها، ایمیل مارکتینگ، خبرنامه، دستورالعمل و ... توسط این نویسندگان تولید می‌شود.

 • تولید محتوای تصویری

بسته به گستردگی ارائه‌ی امکانات و خدمات شرکت، این شرکت‌ها در ایده‌آل‌ترین شکل خود همه‌ی انواع محتوای تصویری از طراحی پوستر گرفته تا تولید اینفوگرافیک، عکاسی حرفه‌ای، انجام کارهای گرافیکی و ... را برای شما انجام می‌دهند.

 • تولید محتوای ویدئویی

مشتری عاشق فیلم است. ویدئوها یکی از جذاب‌ترین فرم‌های محتوایی هستند و در موقعیت‌های مختلفی مانند مصاحبه، دموی محصولات، ویدئوهای آموزشی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها از ایده‌پردازی تا نوشتن فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و تدوین فیلم را در پروژه‌ی تولید محتوای ویدئویی برای شما انجام می‌دهند.

 • تولید محتوای صوتی

تولید کتاب صوتی، تهیه‌ی مصاحبه‌های صوتی و پادکست از جمله انواع تولید محتوای صوتی است که برای تولید آن، شرکت‌های تولید محتوا باز هم بسته به امکانات‌شان به شما کمک می‌کنند.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

گرداندن حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی یک کار تمام وقت است. با کمک یک آژانس تولید محتوا، می‌توانید برخی از وظایف یا مدیریت کل حساب را به متخصصان این شرکت‌ها واگذار کنید.
برنامه‌ریزی، تدوین استراتژی، تولید، انتشار پست و تجزیه و تحلیل نتایج آن از جمله کارهایی است که این شرکت‌ها برای شما انجام می‌دهند.

 • سئو

بهترین محتواها هم اگر باعث افزایش ترافیک سایت شما نشوند ارزشی ندارند. بهینه کردن یک محتوا با اصول سئو یک کار تخصصی و زمان‌بر است. متخصصان شرکت‌های تولید محتوا در انتخاب کلمات کلیدی، بهینه‌سازی سایت شما و طراحی برخی کمپین‌های تبلیغاتی شما را راهنمایی می‌کنند.

 • آنالیتیکس (Analytics)

تجزیه و تحلیل تأثیر محتوای شما از طریق معیارهایی مانند نرخ تبدیل، یک اقدام ضروری است. یک آژانس تولید محتوا با نیروهای متخصصی که در اختیار دارد بر این بخش از فعالیت بازاریابی شما نظارت کرده و آن را به بهترین نحو پیش می‌برد.

 • استراتژی و مشاوره بازاریابی

همان‌طور که گفتیم یک آژانس تولید محتوا استراتژی بازاریابی محتوای شما را به راحتی و به شکلی مؤثر توسعه می‌دهد. این استراتژی شامل تصمیم‌گیری برای تولید محتوا، مطالعه درباره‌ی مشتری‌های احتمالی، هدف‌گذاری، پیدا کردن بهترین کانال‌های انتشار محتوا و نظارت بر کیفیت فرایند است.
استراتژیست‌ها و مشاوران محتوا همچنین می‌توانند به ترسیم پرسونای مخاطب، انجام تحقیقات میدانی در حوزه‌ی فعالیت شما و راه‌های بهبود کیفیت وب‌سایت و محتوای قبلی شما کمک کنند.
البته این‌ها بخشی از محصولات و خدمات اصلی‌ای هستند که اکثر شرکت‌های تولید محتوا ارائه می‌کنند. اما همان‌طور که گفتیم، این لیست براساس سفارش مشتری و توافق با آژانس تحت قرارداد آن می‌تواند گسترش یابد.

معیار انتخاب یک شرکت تولید محتوای خوب چیست؟

شرکت‌های تولید محتوا شرکای بسیار باارزشی هستند که بخش بزرگی از باری که بر دوش کارمندهای شماست را بر می‌دارند تا کارمندان شما بتوانند به بهترین شکل روی وظایف اصلی‌شان تمرکز کنند.
در بهترین حالت، این شرکت‌ها به شما کمک می‌کنند تا بیش از پیش شناخته شوید، مشتری‌های جدید پیدا کنید و در بازاریابی از رقبای‌تان پیشی بگیرید.
برای این‌که بتوانید بهترین شرکت تولید محتوا را پیدا کنید، لازم است به‌طور دقیق آن‌ها را بررسی کنید تا به درک درستی از خدمات آن‌ها برسید.
در ادامه به برخی از لازمه‌های یک شرکت تولید محتوای خوب اشاره می‌کنیم.

 • روند کاری روشن، تعریف شده و بی‌ابهام

از شرکتی که قصد همکاری با آن را دارید بخواهید تا روال کاری‌شان را برای شما توضیح دهند. برای مثال بررسی کنید که آیا از تقویم محتوا در استراتژی محتوای‌شان استفاده می‌کنند یا خیر. همچنین درباره‌ی نقش و مسئولیت هریک از اعضای تیم تولید محتوا ازشان سوال کنید.
دقت کنید که شما با آن‌ها قرارداد می‌بندید چون در کارشان متخصص‌اند. بنابراین باید این متخصص بودن را به شما ثابت کنند. یکی از مؤلفه‌های حرفه‌ای‌گری داشتن یک برنامه‌ی کاری صریح، بی‌ابهام و صادقانه است.

 • خلاقیت و ارائه‌ی بهترین پیشنهادها

یک شرکت خدمات محتوایی قرار است بهترین محتوا را برای پیشرفت کسب‌وکار شما تولید کند. پس با آن‌ها صبحت کنید و ببینید چه پیشنهادهایی برای‌تان دارند. حتی می‌توانید درخواست کنید تا نمونه‌ی کارهای‌شان را به شما نشان دهند. شریک کاری شما باید خلاق و دلسوز باشد و کار شما را کار خودش بداند.

 • آشنایی با حیطه‌ی کاری شما

باید مطمئن شوید که شریک کاری شما چندان از کاری که می‌کنید بی‌اطلاع نیست. درست است که هیچ‌کس مانند شما به کارتان تسلط ندارد اما به‌هرحال کسی که قرار است برای شما محتوا تولید کند، باید حداقل درکی از کار شما داشته باشد. اگرچه احتمالاً در مقاطع بسیاری لازم است که با شریک‌تان وارد گفت‌وگو شده و او را از بعضی مسائل تخصصی آگاه کنید، اما درک اولیه و توانایی پرداختن به موضوعات کاری شما لازمه‌ی قرارداد با یک شرکت تولید محتواست.

 • دسترسی راحت و پشتیبانی منظم

ارتباط با یک شرکت تولید محتوا ارتباطی تنگاتنگ و جدی است. شرکتی که به‌عنوان شریک کاری خود انتخاب می‌کنید باید به‌طور منظم در دسترس و پاسخ‌گو باشد تا در صورت لزوم بتوانید به‌راحتی با آن ارتباط برقراری کنید. کم‌ترین توقعی که می‌توانید از یک شرکت تولید محتوا داشته باشید این است که در اسرع وقت به تماس‌ها و ایمیل‌های کاری شما پاسخ دهد و کار شما را پشت گوش نیندازد.
معیار انتخاب یک شرکت تولید محتوای خوب چیست؟
در دنیای بازاریابی مدرن، بازاریابی محتوایی حرف اول را می‌زند. پس اگر امکان ساخت و مدیریت یک تیم تولید محتوای حرفه‌ای را ندارید، حتماً از شرکت‌های معتبر کمک بگیرید. یک شرکت تولید محتوای خوب با تولید محتوای باکیفیت، مفید و جذاب با هزینه‌ای به مراتب کمتر از اجاره‌ی بیلبوردهای شهری یا تبلیغات تلوزیونی، کسب‌وکار شما را به سطحی دیگر ارتقا می‌دهد و شما را از رقبای‌تان متمایز می‌کند.

منابع:

 1. آژانس محتوا - یک توضیح مفهومی کوتاه
 2. آژانس بازاریابی محتوا چیست و آیا من به آن نیاز دارم؟